Znajdziesz nas na:

Główna

Garmin Iron Triathlon: Gdy start coraz bliższy (CZĘŚĆ 1)

Do kolejnej, piątej już edycji Garmin Iron Triathlon która zostanie rozegrana w Piasecznie zostało prawie pół roku. Wśród Was na pewno znajdą się ci, którzy wystąpią po raz pierwszy. z myślą o nich wspólnymi siłami redakcji i organizatorem zawodów – firmą Labosport – spróbujemy nieco pomóc w przygotowaniach do startu.

Zapisujesz się na zawody, trenujesz z myślą o osiągnięciu zamierzonego celu i jesteś coraz bliżej dnia startu? Przez twoją głowę przebiegają pewnie różnorodne myśli: jak będzie, czy dam radę, na którym miejscu ukończę zawody, ile to potrwa?

Wszystkich debiutantów przytłacza lawina informacji dotycząca samego wydarzenia, jak i tego co powinno się zrobić w ostatnich dniach.

Podpowiemy wam jak zaplanować czas przed zawodami, żeby poczuć się komfortowo i jak najlepiej przygotować się do startu, tak aby świadomość, że wszystko jest zrobione poprawnie i dopięte na ostatni guzik aż do minięcia linii mety.

1) Dwa tygodnie do startu, czyli godzina „zero” zbliża się wielkimi krokami

Pierwszy krok formalny związany z zapisaniem się na zawody został postawiony już wcześniej. Teraz czeka na was kolejny etap teoretyczny, czyli zapoznanie się ze wszystkimi informacjami i materiałami mającymi przybliżyć to, jak będzie wyglądał dzień startu i co będzie się działo po kolei. Właśnie teraz poświęćcie na to swój czas, nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę, bo często ważne są nawet najmniejsze detale. Spójrzcie na mapę, zapoznajcie się z trasą zawodów i prześledźcie jej poszczególne etapy. Zapoznajcie się ze specyfiką dystansu, na którym startujecie. Dowiedzcie się, gdzie odbędzie się etap pływacki, ile pętli trzeba pokonać na trasie kolarskiej, a ile na biegowej. Niech wszystko będzie jasne, a gdy nie pojawi się żaden element zaskoczenia skupcie się tylko i wyłącznie na sportowej rywalizacji, osiągnięciu wymarzonego celu i dobrej zabawie.

PS. Mamy nadzieję, że nie zapomnieliście również o kwestiach okołostartowych, dotyczących chociażby zakwaterowania w miejscu zawodów? 😉

2) Czas próby

Na kilkanaście dni przed pierwszy startem warto przeprowadzić symulacje lub chociażby wizualizacje poszczególnych etapów wyścigu. To swego rodzaju próby, które pozwolą ostatecznie wyeliminować pojawiające się niedogodności i domysły. Postępujcie tak jak w dniu startu… przede wszystkim dobrze się wyśpijcie, zjedzcie posiłek na określoną ilość godzin przed wysiłkiem, przygotujcie się do wyjścia zabierając niezbędne wyposażenie. Wykonajcie tzw. zakładkę pływacko-kolarską lub kolarsko-biegową (zakładki to trening polegający na połączeniu różnych konkurencji składowych triathlonu, podobnie jak ma to miejsce na samych zawodach). Jeśli dodatkowo macie możliwość założenia pianki i przepłynięcia się w wodach otwartych, to już możecie poczuć się jak w domu! Sprawdźcie czy pianka nie krępuje ruchów, tym samym unikniecie dodatkowego zdenerwowania przed samym startem. Konieczne jest przetestowanie stroju startowego, a także obuwia biegowego i kolarskiego.

3) Odpoczynek przed duże „O”

Musicie kiedyś odpocząć i właśnie nastał ten dzień. Potrzebna jest regeneracja, która pozwoli nabrać sił i w pełni wykorzystać umiejętności nabyte podczas treningów. Dla krótszych dystansów tydzień w zupełności wystarczy, dla ćwiartki, czy dystansu olimpijskiego dobrze by było zaplanować trochę więcej czasu na regenerację – oczywiście, tą aktywną. W tym okresie nie rezygnujcie z treningów, ale skróćcie je lub zmniejszcie nieco ich intensywność.

4) Wielkie odliczanie – już tylko tydzień

Należy pamiętać o sprzęcie, na którym trenowaliście podczas ostatnich miesięcy. Po wielu przejechanych kilometrach rower z pewnością będzie potrzebował niewielkiego przeglądu i kosmetycznych poprawek. Najlepiej nie dopuszcza

do sytuacji, w której przed samym startem okaże się, że rower jest niesprawny, a można było usterkę naprawić wcześniej. Pamiętajcie jednak, że jeśli mimo wszystko coś nieoczekiwanego wydarzy się w dniu zawodów, to zawsze można skorzystać z pomocy serwisantów, którzy znajdują się w naszej strefie EXPO pod szyldem Rowerysportowy.pl.

5) W zdrowym ciele, zdrowy duch – planuj wartościowe posiłki

Redukcja treningów oznacza również zmniejszenie zapotrzebowanie na energię, a tym samym konieczność zmniejszenia ilości spożywanych codziennie kalorii. Nie będziecie ich już tyle spalać, więc trzeba z rozsądkiem zaplanować posiłki. Trzeba dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Właściwy sposób odżywiania ogromnie wpływa na proces regeneracji.

Opracowano przy współpracy z LaboSport – organizatorem serii Garmin Iron Triathlon

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna