Znajdziesz nas na:

Główna

Dominacja drużyn z Kielc i Trójmiasta.

W ostatni weekend byliśmy świadkami drugiego ogólnopolskiego a zarazem pierwszego międzynarodowego turnieju  w piłce ręcznej  młodzieży, organizowanego przez klub KS Victoria Piaseczno. Sam turniej był wyjątkowy, bo w nasze piaseczyńskie progi przyjechały takie utytułowane drużyny handbal-a  jak Vive Tauron Kielce, SPR Wisła Płock, czy Wybrzeże Gdańsk. Mieliśmy też jeden zagraniczny akcent z Ukrainy. Gospodarze zawodów wystawili trzy ekipy do poszczególnych kategorii wiekowych.


Trzydzieści sześć zespołów, 108 meczów, 3,5 tysiąca strzelonych bramek  oraz 58 godzin spędzonego czasu  sportowców na parkiecie. Tak przedstawiają się tegoroczne statystyki drugiego już ogólnopolskiego turnieju piłki ręcznej w Piasecznie.  Tegoroczne zawody były rozgrywane w czterech halach i trwały cały weekend. Na zawodach tak jak rok temu, mieliśmy trzy kategorie wiekowe. Junior młodszy, młodziki oraz młodziczki. W drugiej z nich wystąpiło aż szesnaście  zespołów, w tym m.in szczypiorniści ukraińskiego Wołynia Łuck oraz uznane w świecie handball'a marki jak Wisła Płock czy Vive Tauron Kielce, które pod stolicę przysłały dwie grupy.  W  pozostałych kategoriach; w męskiej mieliśmy osiem zespołów, w damskiej  dwanaście. W każdej kategorii drużyny zostały podzielone na grupy: w młodziczkach na cztery po trzy zespoły, w młodzikach tyle samo tylko że na cztery ekipy a w juniorach młodszych na dwie grupy po cztery drużyny.  Tym razem turniej był bardzo mocno obsadzony i już na początku było wiadomo że ciężko będzie powtórzyć wynik sprzed roku gdzie  juniorzy wywalczyli trzecie miejsce. 

W pierwszym dniu turnieju na samym początku mieliśmy bardzo  miły akcent. Młodziczki KS Victoria Piaseczno pokonały w meczu otwarcia na hali Szkoły podstawowej nr1,drużynę Olimpia Radzanowo 13:9. Później niestety musiały uznać wyższość UKS Vilanowia Warszawa 10:18. Przed sobotnimi meczami II rundy nasze dziewczyny zajęły w grupie A drugie miejsce tuż za drużyną z Warszawy. Awansowały do grupy E gdzie mogły walczyć o miejsca I-VIII. Niestety nasze dziewczyny przegrały wszystkie spotkania w  II rundzie z MKS Brodnica 2:20, Łukovią Łuków 11:15, oraz w czwartym półfinale z Kadrą Lubelską 15:17, gdzie nasze dziewczyny po pierwszej połowie przegrywały bardzo wysoko, lecz po  kilku zmianach przeprowadzonych przez szkoleniowca żeńskiej Victorii, piasecznianki miały niesamowitą końcówkę, po której mógł paść kolejny remis w turnieju. Później w niedzielnym  spotkaniu o siódme miejsce, kolejny raz uległy  tym razem Gimnazjum nr 5 Płock( Jutrzenka Płock) 15:9 kończąc zawody na ósmym miejscu wśród 12 drużyn. 

W młodzikach i juniorach młodszych nasze drużyny zakończyły rozgrywki w pierwszej ósemce. Młodzicy po dwóch spotkaniach (porażka z MDK Bartoszyce 7:9 oraz wygrana UKS Sprint Ulan-Majorat 20:17) zajmowali ex. 2 miejsce z AZS AWF Warszawa i ich sobotnie spotkanie w grupie A, miało zadecydować o tym, która z tych drużyn awansuje do grupy E dającej możliwość gry o  najwyższe trofea. Wygrali z samego rana 14:12! Lecz w późniejszych potyczkach z Vive Tauron Kielce i Warszawianką Warszawa nie dali już rady i przegrali z  Kielcami  9:17, a ze stolicą 13:18. Później w meczu o siódme miejsce ulegli  MKS Brodnica  tak samo jak ich koleżanki tylko że 13:22. 

 W Juniorach młodszych wiadomo już było, że ciężko będzie powtórzyć gospodarzom sukces z przed roku, ponieważ skład ekipy był nieco inny niż ostatnio. Porażki w  fazie grupowej z Warszawskimi ekipami: Wilanowią 18:27, z Agrykolą 15:20 i z późniejszym zwycięzcą całego turnieju z Kielcami 7:32 były tego najlepszym dowodem. W ćwierćfinale, półfinale również się nie poszczęściło ale w meczu o siódme miejsce  w końcu wygrali z KPR Legionowo 19:16. 

Z najciekawszych wydarzeń sportowych warto byłoby przytoczyć następujące spotkania. W młodzikach  w spotkaniu Vive Tauron Kielce vs. Warszawianka Warszawa na hali gimnazjum nr 2 przy ul. Al Kalin byliśmy świadkami bardzo emocjonującego meczu. Szybkość rozgrywanych akcji oraz częste zdobywane bramek po dwóch stronach barykady, przypominały najlepsze mecze w międzynarodowym świecie tej dyscypliny, gdzie Kielczanie zasłużenie wygrali 19:13, oraz  trzy finały w juniorach młodszych, młodzikach i w młodziczkach.   W żeńskiej  kategorii, cały turniej wygrała Vistal Gdynia, pokonując w finale Roxę Lublin dopiero po rzutach karnych. Młodzicy i juniorzy z Kielc oraz z Wybrzeża Gdańsk, można powiedzieć że wymienili się uprzejmościami. W juniorach młodszych finał wygrali piłkarze z Kielc a w drugiej kategorii chłopaki z Gdańska kolejno 17:12 i 12:18.  W spotkaniu finałowym juniorów młodszych, wynik spotkania nie odzwierciedla całego przebiegu meczu. W pewnym momencie strata Wybrzeża do Vive wynosiła jedynie od dwóch do trzech bramek różnicy, ale pewna gra bramkarza z Kielc, który w najważniejszych momentach meczu stanął na wysokości zadania, bardzo pomógł w wygraniu całego turnieju, a wszystkim przybyłym widzom na pewno zapadnie w pamięci  obroniony dwa razy pod rząd rzuty zawodników Wybrzeża. Najpierw z karnego a  zaraz później przy dobitce, bramkarz kapitalnie obronił  dwa rzuty, przypominając tym bardzo dobrze znanego bramkarza kadry Polskiej i seniorskiej drużyny z Vive Sławka Szmala.  Pikanterii całej imprezy dodał z pewnością wspaniały (ogólnie) doping publiczności.  

Dawid Langowski-Trener Victorii Piaseczno młodzików, organizator:

Jesteśmy bardzo zadowoleni z występu naszych zawodników i zawodniczek. Plan minimum został wykonany,bo udało się zająć pierwszą ósemkę w każdej z kategorii wiekowych. Turniej był bardzo mocno obsadzony w szczególności w kategorii młodzików, gdzie mieliśmy 16 zespołów. Finał pomiędzy Vive Tauron Kielce a Wybrzeże Gdańsk, był wielkim widowiskiem, minimalna wygrana i gra do samego końca. Cieszymy się że mogliśmy rywalizować z tak mocnymi zespołami, biorąc pod uwagę że my byliśmy rocznikiem młodszym i graliśmy z rok starszymi zawodnikami. 
Jestem zadowolony z postawy mojej drużyny.  Nasz zespół nie jest taki wysoki, więc musieliśmy postawić na dynamikę, szybką grę, szybkie kontry,  pierwsze tempo, drugie tempo kontratak i to jest nasza mocna strona. Jeśli gramy bardzo szybko jesteśmy w stanie nawiązać walkę z każdym przeciwnikiem
.

Następna trzecia edycja turnieju, już za rok a we  wrześniu planowane jest zorganizowanie zawodów na szczeblu makroregionów.  Piłka ręczna w Piasecznie z każdym rokiem staje się coraz bardziej silniejsza a nawet w powiecie. W sąsiedniej gminie działają dwa  lesznowolskie  kluby: od roku  Szczypiorniak Lesznowola oraz nieco dłużej  UKS Mysiadło, których w tym roku zabrakło. Tamte ekipy jeszcze  raczkują ale mamy nadzieje, że będziemy mogli obejrzeć również i ich przedstawicieli na turnieju za rok, a w niedalekiej przyszłości, doczekamy się pierwszych meczów derbowych w historii powiatu piaseczyńskiego w piłce ręcznej.

Patronem medialnym imprezy był nasz serwis Piaseczno Sport News. 

Bedziecie mogli obejrzeć w niedługim czasie wybrane mecze w jednym miejscu. 

[document url=”http://psnews.com.pl/wp-content/uploads/2017/03/KOMUNIKAT-KOŃCOWY-II-OGÓLNOPOLSKI-I-MIĘDZYNARODOWY-TURNIEJ-PIASECZNO-2017.pdf” width=”540″ height=”540″]

 

Tekst i foto: Krzysztof Mogilski 

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna