Znajdziesz nas na:

Blogi

Kijem w Szprychę: Niesamowity sezon kolarski dla Polaków!

Rok 2014 był najlepszym sezonem dla polskiego kolarstwa. Złoto Michała Kwiatkowskiego w Mistrzostwach Świata, biała koszulka w czerwone grochy na Tour De France należała do Rafała Majki oprócz tej koszulki Majka zdobył też pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Tour De Pologne. Przemysław Niemiec też pokazał klasę wygrywając 15 etap Vuelta a Espana.*

Sezon dla Polskiego kolarstwa zaczął się i skończył pod znakiem Michała Kwiatkowskiego. Na rozgrzewkę wygrał wyścigi: Strade Bianche i Volta ao Algarve. W trakcie prestiżowego Tour de Romandie przez dwa dni miał koszulkę lidera. Potwierdzenie bardzo wysokiej formy MichałaKwiatkowskiego przyszło w kwietniowym ardeńskim tryptyku. Zaczął od piątego miejsca w Amstel Gold Race a w Walońskiej Strzale i Liege-Bastonge-Liege stawał na trzecim miejscu podium! Tak wyglądał początek sezonu dla Michała Kwiatkowskiego i dla Polskiego kolarstwa.

Środek sezonu nie rozczarował w duże zwycięstwa, dlatego że był to czas regeneracji. "Kwiato" słabo wypadł w Tour De France. Przez dwa dni jechał w koszulce najlepszego Młodzieżowca ale wyścig ukończył na 28 pozycji w klasyfikacji generalnej. Kilka dni później oznajmił, że nie będzie startował w Tour De Pologne.

Kwiatkowski wrócił we wrześniu. Na mistrzostwa świata przygotował wyśmienitą formę. W wieku 24 lat dotarł na sam szczyt zdobywając Mistrzostwo Świata.

Sukcesy Michała Kwiatkowskiego w sezonie 2014:

1. miejsce w mistrzostwach świata elity w wyścigu ze startu wspólnego.
3. miejsce w wyścigu klasycznym Strzała Walońska.
3. miejsce w wyścigu klasycznym Liege-Bastogne-Liege.

Przejdźmy teraz do Rafała Majki czyli kontynuacji udanego sezonu Polaków.

Wakacje czyli słoneczne lato należało do Rafała Majki,choć wysoką formę Polaka można było zauważyć już wiosną. W Giro d'Italia Majka długo liczył się w walce o końcowe podium. Lecz przeszkodziło mu zatrucie pokarmowe w ostatnim tygodniu i ulokował się na 6 pozycji w klasyfikacji generalnej. Po Giro d'Italia Polak był pytany czy będzie startował w Tour De France on sam mówił, że jest zmęczony i nie będzie startował. Lecz Tinkoff Saxo nie zrezygnował i ściągnął z urlopu Rafała Majkę. Tour De France nie zaczął się za dobrze, szybko poniósł duże straty do czołowej grupy. Nie złoży jednak broni.Znalazł nowy cel – czyli triumf w klasyfikacji górskiej. W Piernejach jechał niesamowicie. W porywającym stylu wygrał 14. i 17. etap. Triumfował też w klasyfikacji górskiej wyścigu. Na Polach Elizejskich w białej koszulce w czerwone grochy stanął na podium!

"Majkomania" trwała. Przed Tour de Pologne wymieniono  go w gronie faworytów na ten wyścig, byli jedna i tacy, którzy sugerowali, że w niezbyt wysokich górach nie ucieknie rywalom. Majka spisał się jednak znakomicie od samego początku wyścigu jechał uważnie. W górskich etapach Majka pojechał po zwycięstwo z nieosiągalną dla rywali prędkością. Tour De Pologne zostało odczarowane dlatego że po 11 latach wygrał Polak.

Sukcesy Rafała Majki w sezonie 2014:

1. miejsce w klasyfikacji górskiej Tour de France. 
1. miejsce na 14. i 17. etapie Tour de France.
1. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne. 
1. miejsce na 5 i 6. etapie Tour de Pologne.
6. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d'Italia.

 Na sam koniec zostawiłem sobie Przemysława Niemca – dla niego sezony 2014 był sezonem lekko pechowym ale nigdy nie jest za późno.

Na sam początek odwiedził Włochy czyli Giro.Przemysława Niemca opuszczał pech – kraksa, problemy ze sprzętem, kłopoty zdrowotne. Sezon zdawał się jednak długi."Chciałbym się odkuć i będę szukał szansy gdzie indziej" – podkreślał w swoim blogu.Niemiec dobrze wypadł w Tour De Pologne kończąc wyścig na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej.Lecz pozostał w cieniu zwycięzcy – Majki. Podobnie było wcześniej. W kwietniu gdy skończył na trzecim miejscu Giro del Trentino, więcej w mediach można było przeczytać, usłyszeć o Michale Kwiatkowskim, który dawał popisy na ardeńskim tryptyku.Przemysław Niemiec na wielki dzień w swojej karierze czekał do września. W wieku 34 lat wygrał 15. etap Vuelta a Espana. I udowodnił że na zwycięstwa nigdy nie jest za późno.

Sukcesy Przemysława Niemca w 2014:

1. miejsce na 15. etapie Vuelta a Espana.
3. miejsce w Giro del Trentino. 
5. miejsce w Tour de Pologne.

Fotografie użytę:

1.Michał Kwiatkowski (fot. Getty Images)

2.Michał Kwiatkowski (fot. Getty Images)

3.Rafał Majka (fot. PAP/EPA)

4.Przemysław Niemiec (fot. Merida Polska)

 


Rafał Osełka

*Powyższy opis ma charakter publicystyczny, wyrażany jako prywatna opinia wypisana przez autora wpisu i redakcja PSNews nie utożsamia się wypowiedziami zawartymi w owym artykule. W przypadku chęci zgłoszenia uwag prosimy o napisanie na redakcja@http://psnews.com.pl/.

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Blogi