Znajdziesz nas na:

Główna

PSNews liczy – kto może spaść?

Czy ktoś się zastanawiał, co by było w sytuacji, gdyby organy odpowiedzialne za rozgrywki piłkarskie nagle zmieniły system gier, gdzie sezon byłby rozgrywany na nowo co pół roku? Wątpimy. Niemniej statystyka, która zostanie wytłumaczona w tym newsie pozwoli na pewno na szersze spojrzenie w tym temacie. 

 

Przejrzane skrupulatnie zostały rozgrywki od II ligi do A-klasy. Przed sezonem wiadomo było, że formuła gier na trzecim szczeblu diametralnie się zmieni. Spadnie połowa ekip niżej. Na chwilę obecną są to: Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Radomiak, Legionovia Legionowo i Pelikan Łowicz. Po co to, skoro nikogo nie interesuje? To dopiero wierzchołek góry lodowej.

 

Od powyższego zestawienia zależy, jak będzie wyglądać sezon 2014/2015. Reakcja łańcuchowa rozwija sie dalej. Z 3 ligi przy obecnej sytuacji do "naszej" 4 ligi grupy południowej mogą spaść: Mazur Karczew, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Żyrardowianka Żyrardów, Pilica Białobrzegi i ewentualnie Start Otwock (zależne co wydarzy się w przyszłości).

 

Schodzimy niżej. W takiej sytuacji na bank nie zobaczymy Sparty Jazgarzew, która aktualnie zajmuje 13 miejsce w tabeli z dorobkiem 17 punktów. Jeśli podopieczni Witolda Faliszewskiego chcą utrzymać się to muszą zająć przynajmniej 8 miejsce w tabeli. 

 

Teraz alert dla Ligi Okręgowej: obecnie gra 17 zespołów, w przyszłym sezonie możemy nie ujrzeć na boiskach 6/7 z nich. Obecnie jedyną ofiarą tego zamieszania byłaby Jedność Żabieniec (13 miejsce, 18 punktów). Ostatnia drużyna która w chwili jest bezpieczna i uniknie spadku to Korona Góra Kalwaria (10 miejsce). Chyba że drużynie, która zajęłaby na koniec sezonu 2 miejsce powiodłoby się w barażach to i niższa pozycja pozwoliłaby na odetchnięcie. 

 

Schodzimy do A-klasy. Wiadomo, że awansują dwie drużyny, zagadką może być spadek o poziom rozgrywkowy niżej. W przypadku spadku aż 4 zespołów z LO (tyle terytorialnie przypada w grupie degradacyjnej, są to: Jedność, GLKS Nadarzyn, Sarmata Warszawa i Piast Piastów), to na bank nie ujrzymy trzech ekip okupujących dół tabeli. Okupują je: rezerwy stołecznego Okęcia, drug zespół Piasta Piastów (i tak by spadli, gdyż dwie drużyny z jednego klubu nie mają prawa grać na tym samym poziomie) i Walka Kosów. I tak mało kto pewnie zrozumiał, dlatego przedstawimy w skrócie:

 

2 liga gr. wschodnia (18 drużyn, spada 9*) –> 3 liga gr. Łódzko-Mazowiecka**. spadają: Radomiak Radom, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Legionovia Legionowo, Pelikan Łowicz

3 liga gr. Łódzko-Mazowiecka (20 drużyn, spada 11/12*) –> 4 liga gr. Mazowiecka Południe**. spadaja: Mazur Karczew, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Żyrardowianka Żyrardów, Pilica Białobrzegi i ew. Start Otwock

4 liga gr. Mazowiecka Południe (17 drużyn, spada 8/9*) –> Liga Okręgowa gr. Warszawa II**. spadają: Sparta Jazgarzew, UKS Łady, Znicz II Pruszków

Liga Okręgowa gr. Warszawa II (17 drużyn, spada 6/7*)–> A-klasa gr. Warszawa III***. spadają: Jedność Żabieniec, GLKS Nadarzyn, Sarmata Warszawa, Piast Piastów.

A-klasa gr. Warszawa III (14 drużyn, spadają 3*) –> B-klasa****. spadają: Walka Kosów, Piast II Piastów, Okęcie II Warszawa

 

* Dane na sezon 2013/2014

** W sezonie 2014/2015 ligi będą miały po 16 zespołów

*** W sezonie 2014/2015 liga nie zmieni liczby uczestników

**** Kształt B-klasy jeszcze nieznany

Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o planowaną reorganizację przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz zasady awansu i spadku przygotowany przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.


DL, fot. SS

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna