Znajdziesz nas na:

Bez kategorii

Nadesłane: Udane występy Szachistów na DMEJ

Podczas tegorocznych Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów, polscy szachiści reprezentujący nasz kraj zanotowali bardzo dobrę występy. W kategorii dziewczyn  poszło nam najlepiej, ponieważ kobieca kadra o nazwie Polska I, wygrała całe zawody. Nie mogło też zabraknąć naszych zawodników reprezentujących KS Laura Szachy Chylice którzy ukończyli turniej na bardzo dobrej pozycji. Warto wspomnieć że nasi zawodnicy zajeli drugie miejsce w Ekstralidze juniorów w porzednim sezonie a w najbliższym czasie bo 2 września zaczynają się rozgrywki drugiej ligi seniorów, gdzie Chyliczanie wystąpią po raz pierwszy. 

W dniach 16-24 08 2017 na terenie ośrodka Stomil w Rymanowie Zdroju odbyły się DMEJ w szachach. Na starcie w sekcji open stanęły 22 drużyny z 16 krajów, a w sekcji dziewcząt 18 drużyn z 10 krajów. Wielką nieobecną była ekipa Rosji. Jest to już poniekąd tradycja. Rosjanie lekceważą imprezy juniorowskie, uważając, że zdolni juniorzy powinni występować przede wszystkim przeciwko mocnym seniorom. Cóż, co kraj to obyczaj. Szczególnie łatwo przychodzi im lekceważenie imprez organizowanych przez ECU(European Chess Union), bo we władzach tej organizacji nie mają swoich przedstawicieli. 

Polska będąc gospodarzem imprezy wystawiła po  5 drużyn w każdej sekcji. Ewenementem wśród naszych ekip była Polska IV, zestawiona z zawodników jednego klubu:  KS Laura Chylice. Zawodnicy tego klubu mają długą passę udanych występów w różnych zawodach drużynowych. Tylko w tym roku zdobyli mistrzostwo Polski Gimnazjów, wicemistrzostwo Polski juniorów, a teraz 10 miejsce sekcji open wśród drużyn narodowych. Był to najlepszy wynik Polskiej drużyny w tym turnieju. 

W pierwszej rundzie Chyliczanie grali z drużyna Dani. Dania miała 6 nr startowy a Polska IV ( Chylice) – 16. Mecz skończył się remisem 2-2. Drugi mecz przyszło grać z faworyzowaną drużyną Polska I. Najlepsi juniorzy wybrani ze wszystkich Polskich klubów powtórzyli wynik Dani 2-2. Psychologicznie bardzo ważny mecz zakończył się dobrym wynikiem i drużyna z Chylic poczuła, że może zrobić lepszy wynik niż początkowo sądzono.

Pewne 4-0 z drużyną Belgi, poskutkowało kojarzeniem z mocną Mołdawią. Pierwsza przegrana w turnieju 3-1 nie podłamała chłopaków. Stanęli do gry z Estonią o powrót do gry o medale. Wygrali 3-1. Mecz miał dramatyczne momenty. Przy prowadzeniu 2-1 Patryk Chylewski niepoprawnie poświęcił figurę. Komputer pokazywał długo jego nieuchronną przegraną. Patryk doczekał się pierwszego błędu przeciwnika i przejął incjatywę wygrywając po 5 godzinnej walce. 

Zwycięstwo 3-1 i ponowne kojarzenie z przeciwnikiem z górnej półki. Tym razem Polska II. 

Drużyna ta złożona była z mocnych szachistów(medaliści mistrzostw Polski juniorów), ale bardzo młodych (średnia wieku 13 lat). Zawodnicy z Chylic, choć rankingowo słabsi ,wykazali, że doświadczenie jest czynnikiem przeważającym na ich stronę. 3-1 i w ostatniej rundzie walka o medale z Serbią. 

Walka przegrana 3,5 do 0,5. Szkoda tylko, że wpływ na wynik miała postawa sędziów, którzy nie ukarali Serbów za dwukrotny kontakt z trenerem w trakcie gry. Ekipa z Chylic liczy na podtrzymanie passy i dobry wynik na zbliżających się rozgrywkach II ligi seniorów.

Pierwszy raz od trzech lat srednia wieku ich reprezentantów przekroczy 18 lat. Będziemy śledzić te rozgrywki.

Wyniki końcowe sekcja Open: 1) Niemcy,2) Serbia 3)Chorwacja 10) Polska IV 13) Polska II 15) Polska I

Korzystniej niż chłopcy zaprezentowały się dziewczyny: Polska I zajęłą I miejsce. Rywalizacja dziewcząt miała bardzo wyrównany charakter. Wszystkie medalowe drużyny miały tę samą ilość punktów meczowych i o kolejności zadecydowały wartościowości pomocnicze.

Wyniki końcowe : 1) Polska I, 2) Słowenia II, 3) Estonia, 6) Polska II.

 

Dariusz Rózycki/KM, fot: http://pzszach.pl

 

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Bez kategorii