Znajdziesz nas na:

Główna

Strzelcy z Piaseczna

Na początku listopada ubiegłego roku miał miejsce pierwszy nabór nowo powstałego klubu strzeleckiego UKS „STRZAŁ” Piaseczno. Jest to następca nieistniejącego UKS-u Szóstka Piaseczno działająca bardzo krótko. Jest to bardzo ciekawa propozycja wśród wielu dyscyplin sportowych w mieściem, która wydaje się że idzie naprzeciw dzisiejszym potrzebom. W obecnej rzeczywistości, kiedy czasy są niepewne i nie raz spotykamy się z przykrymi wydarzeniami, gdzie człowiek gdyby miał broń i umiał się  nim posługiwać we własnej obronie, mogło by nie dojść do tych przykrych incydentów.

 

Strzelectwo sportowe to konkurencja dzieląca się na trzy dyscypliny: przy użyciu pistoletu pneumatycznego (postawa stojąca), karabinu (postawa leżąca, stojąca i klęcząca) oraz strzelby gładkolufowej do rzutków.   W każdej tej dyscyplinie mamy  jeszcze różne konkurencje.  W broni długiej mamy:  karabin pneumatyczny, karabin sportowy/dowolny(mały kaliber), karabin dowolny(duży kaliber), ruchoma tarcza, karabin standardowy pozycja leżąca oraz  trzy postawy (3×20 i 3×40). W broni krótkiej dzielimy na: pistolet pneumatyczny, pistolet dowolny 50 m, pistolet sportowy 25 m, pistolet centralnego zapłonu 25 m, pistolet szybkostrzelny 25 m, pistolet standardowy 25 m. W strzelbie gładkolufowej rozróżniamy trzy konkurencje, skeet, trap, double trap. 

 

Klub strzelecki STRZAŁ Piaseczno prowadzić będzie treningi z pistoletu i karabinu, które są zaliczane do konkurencji olimpijskich. W przyszłości z ostrej broni. Treningi odbywają się w Gimnazjum nr 1 na strzelnicy pneumatycznej we Wtorki i Piątki o godz. 16. To jest ten sam budynek co GOSIR w Piasecznie.

 

Historia tej dyscypliny zaczyna się na początku XX w. Pierwszym krajem który zdobywał najwyższe trofea była Szwajcaria, w dodatku po dziś dzień ma pojedyncze  sukcesy. W Polsce również toczono rywalizacje w tym samym czasie ale z powodu zmniejszenia dotacji państwa na działalność sportową i wychowania fizycznego w 1932 roku, mogli tylko rywalizować na arenie krajowej. W naszym kraju ten sport zaczął kiełkować jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, a największym zainteresowaniem cieszyło się w latach 70-80tych. Organizowano różnorodne imprezy strzeleckie o zasięgu lokalnym, powiatowym, okręgowym i centralnym. W lipcu 1933 r. w Poznaniu odbyły się VIII Narodowe Zawody Strzeleckie, Myśliwskie i Łucznicze z udziałem 1026 zawodników (1925 r. – 200 zawodników).

 

Zawodnicy strzelectwa sportowego mają takie same zawody jak w innych sportach. Mistrzostwa: Świata, Europy, Krajowe, oraz najważniejsze Igrzyska Olimpijskie. Najlepsi zawodnicy  na świecie pochodzą z takich krajów jak: Niemcy, Rosja, USA, Chiny i kolebki – Szwajcarii. W historii tej dyscypliny mieliśmy i dalej mamy wielu medalistów, olimpijskich i w innych zawodach. Najwcześniejsze przykłady to  srebrny medal IO w Londynie 2012 Sylwii Bogackiej  oraz trzy medale  Renaty Mauer-Różańskiej. Brązowy i złoty w Atlancie 1996  oraz złoty w Sydney 2000.  Nie możemy też pominąć dwóch złotych medali olimpijskich w Meksyku 1968 i Monachium 1972   Józefa Zapędzckiego. Jak widać  i w tej dyscyplinie mamy bogate tradycje i historie. Jak mówi nam sam trener Krzysztof Kozłowski zainteresowanie strzelectwem wzrosło po raz kolejny wśród młodzieży  dzięki sukcesowi w Londynie ale nie tylko z tego powodu. Pomaga też w tym niestety niespokojna sytuacja za naszą wschodnią granicą oraz ostanie wydarzenia w Paryżu.  Strzelectwo sportowe mimo tego że wydaje się być niszową dyscypliną, cały czas  bardzo się rozwija.  

 

 Sprzęt zawodnika wygląda następująco. Pistolet pneumatyczny wyczynowy za 1100 euro lub karabin za ponad 2000 euro. Policzcie sobie razy  cztery i będziecie wiedzieli ile to będzie w złotówkach. Strój  zawodnika składa się z kurtki skórzanej, spodnie, rękawica, buty, okulary lub przepaska na oko oraz oczywiście amunicja do broni. Strój musi spełniać poszczególne normy ustalone przez światową organizacje sportową. W innym przypadku sportowiec może zostać zdyskwalifikowany z zawodów. Nie przypomina wam to skoków narciarskich? 

 

Dlaczego trener postanowił założyć ten klub-zapytałem się założyciela UKS STRZAŁ  Piaseczno.  „Założyłem ten klub z myślą o stworzeniu kolejnej propozycji  uprawiania sportu dla młodzieży ”- mówi Krzysztof Kozłowski. – „Jestem związany ze strzelectwem od 20 lat i mam jakieś sukcesy za sobą. Chciałbym do nich wrócić. W wszystkich dużych miastach są kluby a w powiecie piaseczyńskim nie ma ani jednego klubu strzeleckiego. Dla przykładu, w Warszawie jest dziesięć podmiotów a w Białymstoku pięć-podkreśla Kozłowski. Podczas kolejnych minut naszej rozmowy dowiedziałem się że w Niemczech w każdej wsi w każdym mieście jest jakaś strzelnica. Jeżeli nasi zachodni sąsiedzi mają taką dobrą infrastrukturę strzelecką do dlaczego my mamy być gorsi? Trener liczy na pomoc gminy oraz na sponsorów.  Być może uda się Panu Kozłowskiemu dogadać się z burmistrzem żeby nawiązać współprace ze szkołami w  naszym mieście, aby  podczas edukacji uczyli się podstawowych rzeczy w posługiwaniu się bronią. Myślę że jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ to na pewno będzie z pożytkiem dla naszego społeczeństwa w przyszłości gdy trzeba będzie  bronić naszego kraju przed najeźdźcą. Ten sport ma potencjał aby zaistnieć w naszym powiecie i zdobywać cenne trofea reprezentując  dumnie naszą gminę i cały powiat tak jak inne dyscypliny sportowe. Jest to jedyny klub strzelecki działający od niedawna w powiecie piaseczyńskim.

 

Trener Kozłowski serdecznie zaprasza na treningi dzieci i młodzież 12-15 lat.. Po 2-3 latach  młodzi adepci będą jeździli na większe już strzelnice i będą już strzelali z ostrej broni 5-6 ml to jest kaliber 22. Każdy kto będzie trenował 3 lata, będzie mógł potem po ukończeniu 18 lat starać się o zgodę na broń sportową, pistolet lub karabin np: kaliber 9mm lub 5.6mm. Dlaczego? To wszystko jest to samo co w broni bojowej. Płynne ściąganie języka spustowego, zgrywanie przyrządów czyli muszki i szczerbinki. To się tyczy wszystkich broni. Jest tylko inna zasada celowania. W broni sportowej celujemy pod czarne koło, w broni bojowej celujemy w środek. 

 

Nic tylko iść na strzelnicę.  Telefon do trenera: 537-832-832 


tekst: Krzysztof Mogilski/foto: PZSS

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna