Znajdziesz nas na:

Bliżej świata

Dlaczego Premier League to najmocniejsza i najciekawsza liga na świecie?

Premier League nie trzeba przedstawiać, 20 drużyn, 380 meczów, około 1000 goli w sezonie, prawa telewizyjne o wartości przekraczającej 5 mld. funtów i miliony przed telewizorami. To mówi samo za siebie. Na czym polega fenomen tej najbardziej wyrównanej i najchętniej oglądanej ligi świata? Co sprawia, że statystyki osiągają tak kosmiczny wymiar?

 

AKADEMIE=SUKCES

Jednym z czynników tak ogromnego sukcesu ligi Wielkiej Brytanii są akademie. To one dostarczają wspaniałych zawodników, którzy wprowadzją nowe tchnienie na stadiony angielskich klubów. Coraz częściej słuchając komentatorów możemy usłyszeć: " W ataku Czerwonych Diabłów debiutuje dzisiaj 18-letni Marcus Rashford" albo " W pomocy Kogutów wystąpi dziś zaledwie 19-letni Bamidele Alli". By sprawdzić jak akademie wyrabiają tak fenomenalnych graczy odwiedziłem Akademię Reading F.C., przeprowadziłem wywiad z koordynatorem klubu i wziąłem udział w treningach JMA Academy.

 

READING F.C

Klub Reading F.C. powstał w 1871 roku. Od tamtej pory dwa razy udało mu się wywalczyć awans do Premier League, w sezonie 2005/2006 oraz 2011/2012. Obecnie " The Royals" grają w Football League Championship odpowiedniku I ligi polskiej i zajmują 11 lokatę. Seniorzy nie są ostatnio w szczytowej formie, ale drużyny młodzieżowe jak zawsze prezentuja bardzo wysoki poziom. Reading U-18 plasuję się na drugim miejscu Barclays U-18 Premier League, a drużyna U-21 zajmuje 5 miejsce.


JAK ONI TO ROBIĄ?

Rozmawiając z Davem Evansem  koordynatorem klubu Reading F.C. do spraw rekrutacji, zapytałem:

Dave co sprawia,że osiągacie tak wspaniałe wyniki?

Przede wszystkim świetne szkolenie, znajomość rynku transferowego i doskonała organizacja. Poza tym kładziemy duży nacisk na bardzo dobrze rozwinięty system "skautingowy" pozwalający wypatrzeć nam talent już w wieku 5-8 lat. Tak było z naprawdę wieloma zawodnikami ,którzy trafili do klubu mając 8 lat. Przeszli wszystkie etapy szkolenia i dziś grają w pierwszej drużynie Reading. Oczywiście chcielibyśmy, żeby tak było z każdym zawodnikiem ale tak się nie da. Jest masa bogatszych akademii piłkarskich takich jak Manchester City, Chelsea czy Arsenal Londyn, które wybierają nam najlepszych zawodników. Nie jesteśmy bogatą akademią, a mimo to, udaję nam się dostraczyć sporo wychowanków do najwyższych  lig w kraju, co stanowi o naszej sile.

Wróćmy na chwilę do waszego systemu skautingowego. Jakie cechy musi posiadać zawodnik, żeby otrzymać miejsce w akademii, a jakie, żeby pretendować do gry w pierwszym zespole?

Każda akademia ma swoje zasady, którymi się kieruje przy wyborze i ocenie zawodnika. Naszą miarą oceny zawodnika jest zasada 3×7. Testujemy zawodnika w trzech sferach. Pierwsza to strona techniczna, czyli jak zawodnik radzi sobie z piłką (pierwszy kontakt,podanie,dośrodkowanie,strzał itd.). Druga sfera obejmuje przygotowanie motoryczne i fizyczne (siłę, szybkość, wytrzymałość, zwrotność ,zachowanie  równowagi,koordyynację itp.). W trzeciej patrzymy na zachowanie,podejście do treningów i zaangażowanie. Jeśli "trialista" (zawodnik testowany) uzyska 7 punktówna 10 możliwych, 8 z drugiej, aletylko 5 z trzeciej to raczej taki chłopak nie otrzyma miejsca w akademii. W naszym przekonaniu zaangażowanie jest równie ważne jak umiejętności czysto piłkarskie i motoryczne.


WARUNKI TRENINGOWE

Jesteście klubem z 2 klasy rozgrywkowej w kraju, mimo to wasze obiekty treningowe przewyższają najlepsze akademie w Polsce o głowę.

Mamy wspaniałe warunki treningowe. Przy stadionie mamy dwa sztuczne boiska najnowszej generacji, w tym jedno pod balonem. Do naszej dyspozycji mamy też 7 boisk naturalnych oddalonych 20 min samochodem od stadionu. Poza tym mamy siłownię,basen,centrum odnowy biologicznej itd. Jednym słowem wszystko czego wymaga piłkarz, żeby rozwinąć swoją karierę piłkarską.

Sprawiasz wrażenie jakby to była najzwyklejsza rzecz na świecie.

Bo nie jest to nic szczególnego. Prawie każda szkoła, jeśli nie każda placówka edukacyjna w Anglii ma przynajmniej jedno pełnowymiarowe boisko. Musisz coś zrozumieć, w Anglii piłka nożna wyniesiona jest na taki poziom, że wszyscy nią oddychają. Jeśli spotkam kolegę tankując samochód, będę z nim rozmawiał o piłce nożnej, kiedy odbiorę syna ze szkoły, będę z nim rozmawiał o weekendowych meczach Premier League i Championship. Nie długo dojdzie do tego, że nawet z córką będę rozmawiał o piłce nożnej.


NIE TYLKO CHŁOPCY

Wspomniałeś o swojej córce. Co jeśli ona będzie chciała grać w piłkę?

Na pewno się ucieszę. A pózniej pójdę ją zapisać do Akademii Reading, oczywiście jeśli będzie wystarczająco dobra.

Macie kobiecą drużynę?

Tak i całkiem dobrze sobie radzi w lidze. W swoich szeregach mamy nawet młodzieżowe reprezentantki Walii czy Anglii. Sporo zawodniczek z Akademii Reading trenuje też z rezerwami pierwszego zespołu kobiet.


KONTRAKT

Dowiedziałem się od jednego z trenerów U-14 waszej akademii, że najważniejszy czas młodego piłkarza to okres między 16 a 18 rokiem życia. Co się wtedy dzieje?

To bardzo specyficzny czas w życiu sportowca. W tym okresie zawodnikowi może zostać zaproponowany 2-letni kontrakt. Taki chłopak czy dziewczyna podpisując umowę zostają tzw. "scholars", co już jest dużym osiągnięciem, ale stąd jeszcze daleka droga do zostania profesjonalnym piłkarzem.

Jednak trochę przypomina to bycie profesjonalnym piłkarzem. Zawodnicy otrzymują pieniądze za grę.

Zgadza się, ale po pierwsze nie są to duże pieniądze ( około 100-180 funtów tygodniowo) , a po drugie kontrakt jest tylko na dwa lata, więc zawodnik musi dołożyć wielu starań, żeby podpisać dłuższą umowę.

Pięknie to wszystko wygląda, ale co jeśli sztab szkoleniowy zdecyduję, że nie chce podpisać nawet dwuletniego kontraktu ?

Jest to przykra sytuacja, jednak możliwości jest sporo. Możemy takiego chłopca polecić innym akademiom  grającym na tym samym poziomie lub nieco niżej. Trzeba tutaj podkreślić, że nawet w niższych ligach League One, League Two czy nawet Conference zarabia się niemałe pieniądze, a na mecze przychodzą tysiace widzów. Tak jak mówiłem w Anglii futbolem żyją wszyscy..

To prawda, ta miłość do piłki nożnej jest odczuwalna wszędzie. Co jeśli jednak taki piłkarz nie chce zmieniać klubu i wciąż wierzy, że się przebije do pierwszej drużyny?

Taka postawa zawsze cieszy! Takiemu chłopcowi proponujemy grę w tzw. shadow squad, rezerwach naszej akademii.

Możesz powiedzieć coś więcej?

Proponujemy mu miejsce w John Madeyski Academy, szkole, z którą ściśle współpracujemy. Jej założycielem był John Madeyski, który założył także klub Reading F.C. Jest to placówka sportowo-naukowa mająca drużyny grające w National Football Youth Development League. Chłopcy trenują i uczą się jednocześnie, na wypadek gdyby ich kariera sportowa nie poszła zgodnie z ich oczekiwaniami. Mają 5 treningów w tygodniu i 3 mecze.! Do tego dochodzi basen i siłownia. Oprócz rywalizowania w swojej lidze grają też w FA Youth Cup, League Cup, Nationals School League, Berk's Cup i Buck's Cup.Oczywiście bacznie obserwujemy zmagania młodych zawodników. Kiedy ktoś się wyróżni lub ponownie wskoczy na poziom Academy Reading, od razu zapraszamy go na treningi próbne.

Oprócz dostania się do Academy Reading F.C mają też inne ścieżki do profesjonalnego futbolu. Z tego co mi wiadomo trzech graczy dostało się do Oxford United ( League Two), jeden do Nike Academy, a jeszcze inny przeszedł do Swinden Town. Jeśli nie futbol, to wykształcenie, które tam zdobywają.Pozwala im aplikować do colleagów i uniwersytetów, a także zdobyć zawód trenera czy sędziego. Mozliwości jest naprawdę cała masa.

Mówi się, że jeśli ktoś nie wypłynie w wieku 21 lat to może się już pożegnać z wielkim światem futbolu. Zgadzasz się z tym?

Nie ma żadnej granicy wiekowej. Oczywiście nie mówimy tu o emerytach takich jak ja (śmiech). Doskonałym przykładem na zaprzeczenie tej teorii jest Jamie Vardy, który wkrótce będzie miał 30 lat, a dopiero rozpoczął swoją przygodę z Premier League. W 2011 roku napastnik Leicester City grał w Conference League, a dziś wybiega na boisko z największymi sławami piłkarskiego świata. W Anglii system skautingowy jest tak rozwinięty, że wystarczy zagrać jeden świetny mecz, a za kilka dni można znależć się w szatni zespołu z Championship albo Premier League. To dlatego ta liga jest tak wyjątkowa!

[custom_gallery source=”media: 6787,6788,6789,6790,6786,6785″ width=”240″ height=”230″]


Maciej Michalak

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Bliżej świata