Znajdziesz nas na:

A-Klasa

PSNews liczy: Kto może spaść vol 2015

Niespełna tydzień czasu – tyle zostało do momentu gdy w Jazgarzewie i Ożarowie Mazowieckim nasze ekipy IV-ligowe: Sparta i KS Konstancin wybiegną na boisko, poczują zapach adrenaliny i zaczną "ryć" trawę specyficznym obuwiem. To też dobra okazja do sprawdzenia, które ekipy powinny bać się o swój byt.

Prześwietlane są rozgrywki II ligi do A-klasy. Zaczynamy od trzeciego szczebla w kraju. Tam sytuacja wydaje się klarowna, żadna z mazowieckich drużyn nie jest bezpośrednio zaangażowana w "obniżanie lotów". Lekki oddech z tyłu może czuć Legionovia która ma 5 pkt przewagi nad czterema ostatnimi zespołami.

 

Schodzimy niżej. W 3 lidze również nie widać na horyzoncie zagrożenia z prostych powodów: na wiosnę nie ujrzymy GKP Targówek, dalej mamy drużyny które zleciałyby do IV ligi Łódzkiej a ostatnie "bezpieczne" (jeśli mistrz rozgrywek nie przebije się przez baraże o 2 ligę) miejsce zajmuje stołeczna Polonia, której nie chciano by na bank rzucać w paszczę południowej grupy o której zaraz powiemy. Warto też uwzględniać Pogoń Grodzisk Mazowiecki, który ma ledwie oczko przewagi nad przedstawicielami z Konwiktorskiej.

 

Idziemy dalej. Tu już bardziej znane nam rejony. Nie wydaje nam się by KS Konstancin i Sparta musiały się bać o swą ligową rację bytu. IV-ligowcy liczą zapewne na bardziej korzystny rezultat czerwcowych baraży w wyższej klasie rozgrywkowej z tego powodu że jesli owa ekipa znowu zostanie to od nas może spać 5 zespołów (i tak mniej niż przed rokiem).

 

Zawilej zaczyna się robić w Okręgówce. Jeśli założylibyśmy że w sezonie 15/16 miałoby zagrać 16 drużyn to kadra zmieniłaby się co najmniej w 40 procentach (jak zawsze zresztą). Przy zastosowaniu pozytywnych okoliczności wynika że nikt nie straciłby miejsca w LO. Jednakże wg nas zagrożone na chwilę obecną są: Kosa, Korona a także FC Lesznowola (ze względu na niewielkie różnice punktowe).

 

Ale i tak nie przebije mieszanki z "Serie A". Mamy dwie grupy po 14 zespołów i kolejne dwie po 16 ekip. Nasze drużyny należą do jednej z liczebnie silniejszych przez co mogą powstać komplikacje przy rozdawaniu spadków. Na pewno przez ścianę przejdzie dwójka liderów a także od dołu (B-klasy) zapukają kolejny duet. Poza tym nie wiadomo jaka przyszłość jest wróżona dla A-klasy. Może liczba 16 będzie się zgadzać włodarzom MZPN'u lub dojdzie do sytuacji że skrócą męki o 4 kolejki w sezonie. Na pewno o rację bytu powinny się bać rezerwy KS'u Konstancin, Walki Kosów (jak zawsze) a także drugi zespół Sparty.

 

Było lanie wody, czas na konkrety. (stan na 6 marca 2015):

 

2 liga (18 drużyn, spada 4*) –> 3 liga gr. Łódzko-Mazowiecka**: Nikt nie spadnie

3 liga gr. Łódzko-Mazowiecka (18 drużyn, 1 się wycofała spadają 3/4**) –> 4 liga gr. Mazowiecka Południe**: Nikt nie spada ew. Pogoń Grodzisk Mazowiecki

4 liga gr. Mazowiecka Południe (18 drużyn, spada 4/5**) –> Liga Okręgowa gr. Warszawa II, Spadają: Okęcie Warszawa, KS Raszyn ew. Znicz II Pruszków.

Liga Okręgowa gr. Warszawa II (16 drużyn, spada 5/6**)–> A-klasa gr. Warszawa III***. spadają: Sarmata Warszawa, Kosa Konstancin, Korona Góra Kalwaria ew. FC Lesznowola.

A-klasa gr. Warszawa III (16 drużyn, spadają 3/4*) –> B-klasa****. spadają: Okęcie II Warszawa, KS II Konstancin, Walka Kosów ew. Sparta II Jazgarzew.

 

* Dane na sezon 2014/2015

** Zależne od wyników barażów w III lidze

*** Zależne od wyników barażów w LO

**** Zależne od liczby uczestników w sezonie 2015/2016.

 

Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o zasady awansu i spadku przygotowane przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.


Darek Lipski fot. KM

Facebook

Więcej newsów w kategorii: A-Klasa