Znajdziesz nas na:

A-Klasa

PSNews liczy – kto może spaść? Vol. 2

Przeszło pół roku temu z ciekawości zajęliśmy się tematem ewentualnych zmian w składach zestawień ligowych na sezon 2014/2015. Z analiz wynikło wówczas, że w niższych klasach rozgrywkowych mogą się znaleźć: Sparta Jazgarzew, Jedność Żabieniec i Walka Kosów. Jak to wygląda na miesiąc przed końcem lig?

 

Ponownie "prześwietlone" zostały rozgrywki od II ligi do A-klasy. Przypominamy – Przed sezonem wiadomo było, że formuła gier na trzecim szczeblu diametralnie się zmieni. Spadnie połowa ekip niżej. Wówczas na liście "do odstrzału" były: Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Radomiak, Legionovia i Pelikan Łowicz. Z tej grupy nieco odskoczyła tylko ekipa z Legionowa choć na 3 kolejki przed końcem ma ledwie cztery punkty przewagi nad ostatnim z możliwych spadkowiczów, Limanovią Limanowa. Podobna sytuacja tyczy się Znicza Pruszków który ma punkcik więcej od "Novii" i plasuje się na czwartej lokacie. Teoretycznie nie powinno nas interesować, lecz musi. Dlaczego? Idziemy dalej.

 

Jaśniej zrobiło się w III lidze. Gdy poprzednio pisaliśmy, spadała połowa ligi (przynajmniej był taki zamiar). Teraz zredukowano liczbę "parzących krzeseł" Ze stoickim spokojem można wykreślić otwocki OKS i białobrzeską Pilicę którym spadek jest niegroźny. Niczego pewna być nie może jeszcze Pogoń Grodzisk Mazowiecki która musiałaby stracić 4 oczka. Poza tym w IV lidze wyladują: Żyrardowianka i Mazur Karczew.

 

Schodzimy niżej. Przypuszczaliśmy, że w przypadku zajęcia 8 lokaty Sparta mogłaby się utrzymać. Rzeczywistość (na szczęście) pokazała co innego i zajęcie jedenastej lokaty da zezwolenie na grę w IV lidze. Jednakże podopieczni Witolda Failszewskiego do końca sezonu muszą się liczyć z rywalami których mają za plecami.

 

Przechodzimy do LO. Nadal zagrożone spadkiem jest Jedność a do tej grupy nieuchronnie kieruje się konstancińska Kosa. Reszta może spokojnie oddychać.

 

Na koniec A-klasa. Tu nie zmieniła się sytuacja Walki Kosów, aczkowiek dwie ekipy z naszego regionu mogą czuć się zagrożone. Mowa o rezerwach zarówno Perły Złotokłos i Sparty Jazgarzew. Czy któraś z nich zniknie z map A-klasowych? Z nimi niestety jest sytuacja podobna do reakcji łańcuchowej – są jak planktony które nie mają wpływu na dalsze części łańcucha więc muszą liczyć m.in na Spartę czy Kosę by móc się utrzymać.

 

A tak wygląda w praktyce (stan na 23 maja 2014):

 

 

2 liga gr. wschodnia (18 drużyn, spada 10*) –> 3 liga gr. Łódzko-Mazowiecka**. spadają: Radomiak Radom, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Pelikan Łowicz.

3 liga gr. Łódzko-Mazowiecka (20 drużyn, spada 7*) –> 4 liga gr. Mazowiecka Południe**. spadaja: Mazur Karczew, Żyrardowianka Żyrardów i ew. Pogon Grodzisk Mazowiecki.

4 liga gr. Mazowiecka Południe (17 drużyn, spada 5/6****) –> Liga Okręgowa gr. Warszawa II**. spadają: UKS Łady, Znicz II Pruszków ew. Sparta Jazgarzew

Liga Okręgowa gr. Warszawa II (17 drużyn, spada 6/7*)–> A-klasa gr. Warszawa III***. spadają: Jedność Żabieniec, GLKS Nadarzyn, Sarmata Warszawa, Piast Piastów ew. Kosa Konstancin

A-klasa gr. Warszawa III (14 drużyn, 1 się wycofała, spadają 3/4*) –> B-klasa****. spadają: Walka Kosów, Okęcie II Warszawa, Amigos Warszawa ew. Perła II Złotokłos/Sparta II Jazgarzew

 

 

* Dane na sezon 2013/2014

** W sezonie 2014/2015 ligi będą miały po 16 zespołów

*** W sezonie 2014/2015 liga nie zmieni liczby uczestników

**** Zależne od wyników barażów

 

Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o planowaną reorganizację przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz zasady awansu i spadku przygotowany przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.


Darek Lipski fot. KM

Facebook

Więcej newsów w kategorii: A-Klasa