Znajdziesz nas na:

Główna

Arkadiusz Strzyżewski: „Mamy dużą dziurę do gry w seniorach”

Kilkanaście lat zaniedbań spowodowały wstąpienie regresu w obozie najstarszego klubu z terenu Góry Kalwarii. Na szczęście obecna sytuacja pozwala patrzenie w przyszłość z narastającym optymizmem. W rozmowie z v-ce prezesem Korony można m.in dowiedzieć się dlaczego powstała ów "dziura i nie tylko.

Arek mógłbyś nam przybliżyć historie Korony?

Klub powstał w 1949 roku. Z połączenia miejskiej, cywilnej „Korony” z wojskowym „Kabewiakiem” już na nowym¸ otwartym w 1966 roku stadionie przy Wojska Polskiego 44 zawiązano „Wisłę” Góra Kalwaria, a bodajże w 1975 roku z połączenia typowo wówczas wojskowej „Wisły” z przyzakładowym „Polsportem” powstał „Międzyzakładowy Klub Sportowy”, w skrócie MZKS Góra Kalwaria. I wojskowa „Wisła” i cywilny, działający pod patronatem Fabryki Artykułów Turystycznych i Sportowych „Polsport” trenowały i rozgrywały swe mecze na stadionie przy ul. Wojska Polskiego 44) przeciwko Orłom Pana Kazia. Na pewno trzeba wspomnieć Bogdana Kwapisza piłkarza Legii który to u nas zaczynał karierę piłkarską w Koronie tylko że pod inna nazwą. Jak chcecie wiedzieć więcej zapraszam na stronę : http://www.korona.gorakalwaria.net/historia-klubu.html. Tam się wszystkiego dowiesz.

Pamiętam jeszcze derby IV ligowe KS Piaseczno z Koroną. To były piękne czasy prawda? Długo czekaliśmy na kolejne derby pomiędzy tymi drużynami.

No tak bardzo dawno to było. Bodajże 7 lat temu. Fajnie że wróciły mam nadzieje że teraz emocje będą duże, gramy nie tylko z Piasecznem ale też gramy z Perłą Złotokłos, Kosą Konstancin, z Laurą Chylice, szkoda że spadła Jedność do A klasy bo było jeszcze więcej takich meczów. Fajnie emocje, dużo kibiców. Będzie ciekawie.

Jak na razie Korona ma dwa zwycięstwa trzy porażki, ostania porażka z MKS Piaseczno 1:4. Dość średnio chyba zaczęliście sezon prawda? Jak byś ocenił środowy mecz? (Wywiad był przeprowadzony dzień po wspomnianym meczu – red.). Czy planujecie jakieś wzmocnienia?

Okienko transferowe niestety już jest zamknięte, także nie przewidujemy żadnych zmian w tym okresie natomiast, uważam, że gra chłopców jest naprawdę dobra. W meczu wczorajszym z Piasecznem, naprawdę dzielnie się bronili, momentami przeważali, ciężko powiedzieć że byliśmy lepsi w całym meczu bo jednak przegraliśmy. Do czasu straty pierwszego gola z rzutu karnego, uważam że byliśmy równorzędnym partnerem dla MKS Piaseczno. W meczu z Błonianką Błonie uważam że tamten mecz był niesprawiedliwy, związku z tym uważam że forma chłopców jest dobra brakuje trochę szczęścia może jeszcze doszlifowania formy no i naprawdę będzie dobrze.

Jak myślisz dlaczego wczoraj Korona przegrała?

Myślę że chłopaki załamali się po pierwszej bramce, a potem wiadomo dwie kolejne wpadły w ciągu dwóch minut czy trzech, pierwsza bramka spowodowała takie rozprężenie, spowodowało to że traciliśmy kolejne bramki, natomiast chłopcy dzielnie się bronili była nawet szansa na zwycięstwo ale jak to często bywa kiedy są zespoły wyrównane brakuje szczęścia.

Dlaczego silna drużyna IV ligowa spadła aż do A klasy? Jakie były powody czy może czynniki? Przypomnijmy że Korona gra drugi sezon dopiero w okręgówce.

Był moment kiedy Korona miała sponsora który chciał inwestować w klub, i rzeczywiście poziom sportowy można powiedzieć dzięki środkom zewnętrznym drgnął, i udało się awansować do IV ligi, natomiast wtedy kiedy zabrakło sponsora to automatycznie odeszli dobrzy zawodnicy którzy zarabiali, spadek do okręgówki potem do A klasy , potem z kolei udało się odbudować zespół, udało się nam też zatrudnić trenera i ponownie jesteśmy w okręgówce i myślę że na tą chwilę to jest nasze może nie miejsce docelowe ale na pewno byśmy chcieli jeszcze troszeczkę pograć w okręgówce.

Trener jest od początku odbudowy potęgi?

Tak. Jest u nas praktycznie trzeci sezon no już zdążył się poznać z zespołem, jest bardzo dobry i uważam że robi dobrą robotę i dzięki niemu był awans, chłopcy grają jak grają. Dużo radości sprawiają mieszkańcom. Jeszcze tylko dodam że chłopcy którzy u nas są grają bezpłatnie. Płacą za sprzęt sportowy, zostali tak naprawdę ci którzy kochają to miasto, klub, i grają dla siebie i dla mieszkańców. Wiadomo koszulki to my im finansujemy, ale za buty to oni muszą płacić. Te pieniądze które otrzymujemy od gminy idą na szkolenie dzieci i młodzieży. I na tym się przede wszystkim się skupiamy. Na szkoleniu i wychowywaniu młodzieży. Od gminy dostajemy tylko na organizacje rozgrywek ponieważ w drużynie seniorów grają głównie zawodnicy do 21 roku życia, jest to młodzież tak naprawdę i związku z tym możemy finansować rozgrywki na tym poziomie. Natomiast z tych środków gminnych nie możemy absolutnie opłacać wynagrodzenia, nie mamy stypendiów, w związku z tym jedyne co idzie na drużynę seniorską to organizacja szkolenia czyli opłata trenera, udział w rozgrywkach MZPN.

Jak wygląda finansowanie klubów, podmiotów w gminie Góra Kalwaria?

Jak w całej Polsce. Gmina dotuje kluby biorąc pod uwagę zaangażowanie liczby zawodników, drużyn, w tym roku otrzymaliśmy 130 tys. zł na cały 2014 rok. To ma nam starczyć na ponad 200 zawodników w klubie.

Czy zarząd planuje zrobić sztuczne boisko na przykładzie Piaseczna przy pomocy Góry Kalwarii?

Takie rzeczy infrastrukturalne nie należą do klubu. Należałoby gdybyśmy mieli takie pieniądze. Koszt takiego boiska o które pytasz kosztuje 3 mln zł, a my nie mamy możliwości zarabiania pieniędzy. Związku z tym kwestia boiska to jest tylko wyłącznie kwestia gminy, i pytanie w zasadzie powinno pójść do włodarzy gminy. Chcielibyśmy żeby takie powstało.

Gdyby takie boisko powstało to by wam bardzo pomogło.

Tak oczywiście. Musimy płacić za wynajmowanie okolicznych boisk i musimy jeszcze płacić za dojazdy, a gdybyśmy mieli na miejscu, myślę że gdyby takie boisko powstało to by nie tylko nam pomogło ale też innym okolicznym klubom. A można by było jeszcze co nieco dorobić.

Jaki jest u was schemat organizacyjny klubu ile jest sekcji, jak to funkcjonuje, czy współpracujecie w piłce nożnej z jakimiś klubami szkolącymi młodzież?

Klub posiada trzy sekcje. Piłka nożna od początku istnienia klubu, szachy od kilkudziesięciu lat, oraz siatkówka żeńska od kilku lat. Jeśli chodzi o piłkę nożną mamy drużynę seniorską i cztery drużyny młodzieżowe , i mamy Akademie Młodego Piłkarza Korony Góra Kalwaria, w której gra już 80 chłopców w czterech rocznikach. Fajnie się to rozwija. W najmłodszych grupach mamy najwięcej zainteresowania. Nie współpracujemy z Legią jeszcze ale myślimy o tym. Nie współpracujemy również z żadnymi klubami na naszym terenie… to znaczy nasi zawodnicy jeżdżą z TKM Tomice na obozy sportowe.

Z tego co wiem od waszego fana drużyna nie ma za bardzo ludzi do przeprowadzania zmian.

Nie mamy zbyt wielu zawodników, swego czasu zlikwidowano pewne roczniki i teraz mamy dużą dziurę do gry w seniorach. Na transfery nas nie stać, młodzież dopiero się szkoli. Korona zaczyna dopiero odradzać się, i musi minąć kilka lat za nim oni będą mogli zasilić główną drużynę.

Na jakich zasadach wasz klub grał w innej grupie A klasy? Wszystkie drużyny z naszego regionu grały w A klasie gr. III Warszawskie a wyście grali w grupie Warszawa II.?

Myśmy nie mieli na to wpływu to była decyzja MZPN-u. Ponieważ byliśmy klubem najbliżej leżącym Wisły, w tej grupie grały zespoły z za Wisły, to nas przydzielono do tej grupy tzw. Wschodniej

Jakie cele na ten sezon?

Na pewno utrzymanie się w lidze a być może gra o czołówkę okręgówki. Chcielibyśmy wygrywać więcej niż przegrywać. Nasi chłopcy dopiero się rozgrzewają. Jeszcze nie wygrywają wszystkich meczy, pierwsze mecze pokażą na co nas stać.

Ile dajecie sobie czasu na awans do IV ligi?

Myślę dwa, trzy lata i możemy śmiało myśleć o IV lidze. Poszukujemy cały czas inwestora.

Jakie potrzeby ma na dzień dzisiejszy Korona Góra Kalwaria?

Na pewno by się przydał sponsor strategiczny który by wsparł nas, chociażby w zakresie sprzętu sportowego, w zakresie może szkolenia na młodzieży, dla trenerów to jest też bardzo ważne. Chcielibyśmy też zatrudniać jak najlepszych trenerów.

Siatkówka i szachy są dotowane przez gminę?

Tak. Na te sekcje otrzymujemy bardzo małe dotacje. Seniorki siatkarek otrzymują 6.5tys zł, sekcja szachowa 4 czy 3.5 tys. zł. Na tą chwile. Nasze siatkarki nie grają w lidze grają turniejowo. Dopiero budują struktury.

Jakie jest twoje zdanie na temat piłki nożnej, w waszej gminie. Jak to wygląda organizacyjnie? Czy byłbyś za takim rozwiązaniem tak jak zaproponowało UMKS Piaseczno. Czyli żeby wszystkie kluby na terenie gminy Góra Kalwaria współpracowały z jednym klubem w tym przypadku Korona Góra Kalwaria , oraz że gmina będzie finansowała stroje meczowe z dresami co dwa lata. Chodzi o seniorów oczywiście.

Jestem za tym że W Górze Kalwarii powinien funkcjonować jeden klub dominujący który powinien wystawić drużynę seniorską, w tym przypadku Korona Góra Kalwaria bo to ona gra w lidze okręgowej, jest klubem największym ma najwięcej sekcji, szkoda że nie udało nam się osiągnąć porozumienia pomiędzy klubami i każdy sobie rzepkę skrobie na tą chwile, energia jest rozproszona nie można skumulować potencjału zawodników w jednym klubie, i można by było wtedy myśleć o awansie. Mamy trzy kluby, średnią sobie radzą na poziomie amatorski.

Pamiętam jak jeden z przedstawicieli klubów strasznie był przeciwko tego rozwiązaniu w gminie Piaseczno.

No trudno pogodzić te wszystkie kluby bo każdy klub chce być dominującym. Dlatego uważam że być może pomysł jest dobry, ale trudny do zrealizowania.

Z szacunkiem dla tych klubów ale nie wyobrażam sobie żeby taki Orzeł Baniocha kiedykolwiek sam awansował na IV ligę najwięcej może okręgówkę.

No dziś Orzeł Baniocha gra w B klasie. Ale problem jest też taki że w każdej miejscowości jest wpisana tradycja klubowa. Klub Baniocha ma 50 lat tam po prostu ciężko sobie wyobrazić żeby nie było drużyny seniorów. Ona jest i będzie a na jakim poziomie będzie grała zobaczymy. Mimo że są trzy kluby ciężko jest to pogodzić a co dopiero z sześcioma.

Po wielu spotkaniach tzw. Sejmikach sportowych gmina zaproponowała stworzenie spółki sportowej MKS Piaseczno nawiązująca do Gosiru aby wszystkie sekcje były jednym organizmem. Od tamtego czasu ok. powstało ale jak na razie jest cisza.

Spółka już nie istnieje z tego co wiem. Ze względu na brak zainteresowania ze strony też klubów, to o czym rozmawialiśmy nikt nie chciał, każdy chciał robić swoją robotę, i oddawać do jakiego nowego tworu który nie wiadomo jak potoczy się dalej. Model który był brany wtedy pod uwagę dziś nie jest realizowany.

A nie sądzisz że dobrze by było powrócić do modelu tak jak było w Gosirze? Były tam takie sekcje jak koszykówka, kolarstwo, pływanie, tenis stołowy nawet siatkówka.

Myślę że doświadczenie pokazuje że chyba jednak społecznicy lepiej to robią i efektywnej, w sensie nakłady osiągane do efektów w przypadku działań społecznych i klubów sportowych są najlepsze. Wydaje mi się że ten model powinniśmy wspierać. Czyli zadaniem gminy powinno być takie wspieranie klubów żeby radziły sobie jak najlepiej, i żeby to one odpowiadały za politykę klubu, transferów czy poziom sportowy. Na dzień dzisiejszy robią to najlepiej według mnie.

Widzę że kandydujesz na burmistrza Góry Kalwaria.

Tak kandyduje. Będę się ubiegał o fotel burmistrza Góry Kalwarii i będę chciał wspierać zarówno sport i kulturę, żeby się więcej działo

Mamy jakiekolwiek szanse na wygranie meczu z Niemcami?

Mamy szanse. Jeżeli będziemy mieli dużo szczęścia to jest szansa na remis.

 


Krzysztof Mogilski fot. za arkadiuszstrzyzewski.pl

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna