Znajdziesz nas na:

Główna

Uchwalono stypendia sportowe.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Piasecznie mieliśmy aż trzy  uchwały w sprawie  sportu. Jednym z nich było uchwalenie regulaminu i zasad przyznawania stypendiów dla  młodych sportowców osiągających bardzo dobre wyniki, reprezentujących gminę Piaseczno,  uchwalenie podpisania umowy z głównym wykonawcą  budowy sztucznego boiska treningowego przy stadionie  dawnego KS-u Piaseczno oraz zwiększenie wydatków wysokości 40.000zł na GOSiR.

 

W pierwszej uchwale Komisja Sportu prowadzona przez radnego Krzysztofa Dudka dała wniosek  o zrobienie poprawki  w regulaminie w paragrafie   czwartym  aby na  podstawie daty urodzenia przyznawać  stypendia  od 15 roku życia, i żeby nie było granicy  wiekowej od 15-23 lat, tylko od 15 roku bez granicy wiekowej. Radny Dudek uzasadniając powiedział że jak będzie np. mistrz świata w wieku 24 lat, 25, 26 żeby i on mógł dostać, oraz w punkcie „e” o dopisanie drużyn  sportowych  które awansowały również do I ligi aby i one mogły się ubiegać. Drużyny II ligowe również będą mogły ale to juz będzie decydowała powołana komisja. Poproszono jeszcze o poprawkę w paragrafie 7, o przedłużenie składania wniosków o stypendia do 30 listopada roku poprzedzającego rok.

  Wielu radnych po tych słowach  się oburzyło a jeden z nich Hubl spytał się czy jak będzie 60 letni mistrz świata to czy dostanie stypendium? Potem Pan radny zabierając głos powiedział:  „Jeżeli  nie będzie granicy wiekowej, to będziesz miał Krzysztofie bardzo dużo podań o stypendia i nie będziesz mógł wszystkich odwoływać. Musimy jednak wprowadzić limit  wiekowy. Jest wiele konkurencji i wiele zawodników już po 50-tce i raptem będziesz musiał odwołać 30 wniosków. Jeżeli przyłożymy do tego rękę to będziemy dotowali ludzi po 50-tce”. Radny Dudek odpowiedział że nie ma się czego obawiać bo o tym będzie już decydowała powołana do tego komisja. Do głosu oburzonych radnych dołączył: Mariusz Słowik argumentując: Zgadzam się  ze swoim przedmówcą że mamy zbyt dużo klubów”, i nie podobał mu się paragraf 4  podpunkt „a”:  że stypendium może być przyznawane zawodnikowi który spełnia warunki reprezentując stowarzyszenie kultury fizycznej, działającą na terenie miasta i gminy Piaseczno. „ W tym podpunkcie nie wiemy o jaki sport chodzi bo równie dobrze mogą to być ciężary, czy coś  innego gdzie np. taka osoba która nie jest zarejestrowana w żadnym stowarzyszeniu nie będzie mogła ubiegać się o stypendium”. Jako przykład podał znanych kulturystów z naszego rejonu którzy mają na koncie wicemistrzostwo Europy oraz mistrzostwo Polski. „Powinniśmy dać również stypendia tym osobom które nie są zarejestrowane a również reprezentują naszą gminę”- powiedział radny Słowik. Prosił o skreślenie tego paragrafu.  Na co przewodniczący rady Piotr Obłoza powiedział że na dzień dzisiejszy mamy 29 podmiotów, a z zrzeszonych jest ponad 70. „To nic nie zmieni żeby był dotowany przez gminę bo będzie komisja od tego.

Katarzyna- Nowocin Kowalczyk: „Krzysztofie, moim zdaniem może i masz rację że nie powinna być granica do 23 lat ale jednak to trzeba ustalić czy do 25 lat, czy do 30 lat”. Pani Kasi również nie podobało się zdanie w paragrafie czwartym o amatorach bo to też  będzie dużo utrudniało w  przyznawaniu  stypendiów. Z tego powodu po wielu burzliwych dyskusjach Pani Katarzyna złożyła wniosek o przełożenie tej uchwały do następnej sesji bo jak powiedziała, jeden miesiąc nas nie zbawi, na co radni po lewej stronie dosłownie zawyli z dezaprobaty, a  Pani Kasia odpowiedziała: „Kochani to co uchwalimy to zostanie. Z tego ludzie będą korzystali do przyznawania pieniędzy sportowcom. Nie możemy pozostawić żadnych niedościsłości”. Jak zwykle Rada nie poparła tego wniosku w międzyczasie burmistrz Z. Lis powiedział Słowikowi że nie rozumie czego się obawia bo wszystko jest oczywiste, oraz poprosił radnych żeby uszanowali komisje Sportu, bo od tego ona tu jest w takich tematach i to ona  ma największe do tego kompetencje. Pani mecenas powiedziała jeszcze Mariuszowi że nie  można zmienić tego podpunktu „a”, bo to będzie zaprzeczało wszystkim dalszym paragrafom. Dyrektor Marek Frącz przedstawiający regulamin  podkreślił że w takich sprawach jak  będzie jakaś osoba nie zarejestrowana to od takich spraw będzie burmistrz. Radny Wojciech Kaczorowski poprosił radnych żeby już nie mieszać w tej uchwale bo o tym i tak będzie decydować komisja. „Czy człowiek będzie miał 50, 70 czy 100 lat, to komisja będzie i  tak decydowała”.

Pani Elżbieta Jaworska spytała się jeszcze  dyrektora Gosiru Marka Frącza ile pieniędzy gmina będzie przeznaczała na stypendia,  odpowiedział że 140 tys. zł, ale od razu zaznaczył że w jednym z paragrafów jest napisane że to będzie zależało  od budżetu gminy na dany rok.

W końcu Radni uchwali wszystkie poprawki podane przez komisje sportu.  A cała uchwalę przyjęto głosami: Głosowało:17,za:15,wstrzym:2. Później uchwalono również podpisanie umowę z głównym wykonawcą,  oraz o zwiększenie wydatków na ośrodek Gosir 40.000 zł

 

Komentarz od redakcji. Drodzy internauci. Ja zaraz po tej sesji usłyszałem że w Radomiu tamtejsza Rada Miejska debatowała ostatnio nad przyznaniem 3 mln złotych na stypendia dla sportowców uprawiających sport na ich terenie. U nas w jednym z najbogatszych gmin w Polsce  Rada Miejska w Piasecznie uchwaliła minum 140 tys zł. Czy to jest wg. was kochani normalne?  Bardzo jesteśmy  ciekawi waszych komentarzy pod tym artykułem a również pod naszym fan pegem na FB. Zapraszamy do dyskusji.


Krzysztof Mogilski

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna