Znajdziesz nas na:

Główna

Po sesji rady Lesznowoli – i wszystko jasne

Na ostatniej w tym roku sesji Rady Gminy Lesznowoli udało się uchwalić regulaminy opisujące zasady korzystania z obiektów sportowych należących do gminy. Tocząca się wcześniej zarówno w sieci jak i inne sposoby dyskusja zaowocowały wyrażeniem zgody przez miejscowych radnych na przedstawione propozycje środowisk sportowych. Każdy, kto nie wie o co chodzi, niech czuje się zaproszony do przeczytania poprzedniego newsa na ten temat.

 

Na początek głos zabrała jak się okazało później  radna która zagłosowała przeciwko tym dwóm uchwałom razem z  Marcinem Kanią.

Katarzyna Przemyska: Nadal uważam że wprowadzenie opłat za wynajem obiektów jest nie fair wobec klubu. Takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał. Kluby nie są przygotowane na takie wydatki. Nie można zmieniać decyzji pod koniec roku. To wszystko jest za późno. 

Łukasz Grochala powiedział, że rozmawiał ze wszystkimi klubami działającymi na terenie gminy.  Wszystkie kluby regulamin przyjęły. Rozmawiałem z wszystkimi klubami z FC Lesznowolą itp. i oni to zrozumieli i przyjęli do wiadomości. 

 Sołtys Adam Gawrych: Ten kto nie ma dzieci nigdy nie będzie wiedział co chodzi. A ci którzy  o tym decydowali nie mają. To się przełoży na wysokie składki. 

 Grzegorz Kwiatkowski: Te wszystkie zarzuty to jest robienie wielkiej afery ażeby grać na uczuciach. Z­a trenera powinny płacić rodzice dzieci trenujących. A te wszystkie opłaty za obiekty są potrzebne bo po co mają ludzie w sporcie spinaczkowym wynajmować całą hale.  A  mecze czy treningi siatkówki, koszykówki lub innych  sportów na  podzielonych sektorach wystarczą.

Przemyska: 5 zł za sektor to może symboliczna kwota ale jak to zsumujemy w dłuższym okresie to wyjdzie bardzo drogo.

   Przystąpiono do głosowania. Uchwała została  przyjęta głosami: Głosowało:11 Radnych  Za: 9 przeciw: 2

Głos uzasadniający przyjęcie tej uchwały i następnej która została uchwalona  zabrzmiał z ust wójt Lesznowoli Jolanyt Baltycka-Wąsik: Dla jednych wprowadzenie tych opłat jest bardzo drogie a  dla innych wręcz odwrotnie. Kluby mogą zrobić zracjonalizowanie opłat na swoje działania. Jak coś jest za darmo to się nie szanuje. Naprawdę!-pokreśliła pani wójt. Jeżeli będą jakieś problemy to oczywiście pomożemy.

 Zaraz po tym  radni przeszli do kolejnej uchwały która pokrywa się z poprzednią uchwała w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z gminnych obiektów sportowych w Gminie Lesznowola.

 Wszystkie Komisje również nie widziały zastrzeżeń.

Przemyska złożyła  wniosek o przesunięcie godziny dobrobytu z 19:30 do 21:00. Jak tłumaczyła, chodzi o to żeby nie było takiej sytuacji jak dwa lata temu, kiedy chcieli coś zrobić w jakiejś sprawie to odpowiedziano, iż nie można tego zrobić o co prosicie bo sami to uchwalaliście.

Łukasz Grochala: Komu chcemy pomagać: dzieciom i młodzieży? Czy dorosłym? Ja gram w Seniorach w Walce Kosów i my możemy tyle zapłacić. Czym się różni dziecko uczące się na pianinie od tych uprawiających sport? Uważam że 5 zł to symboliczna kwota. Dzieci powinny być już w domu po 19:30.

Kwiatkowski: Tutaj nie chodzi o dzieci i młodzież tylko o seniorów którzy  się pod to podszywają. . Dzieci powinny być z rodzicami  w końcu przez jakiś czas.

Przemyska: Też by chciała żeby  jej dziecko było w domu ale co ma zrobić jeżeli kończy lekcję w Mysiadle o 17:00? A co z inną młodzieżą która przyjeżdża z Warszawy? Po co ta hala która jest podobno dla rozwijania sportu? Zgadzam się że dla dzieci to jest za późna pora ale wszyscy wiemy że normalnie trenują.

Wiśniewski: Chcielibyśmy żeby  wszystkim udostępnić  za darmo i itd Ale żeby tak było musimy mieć więcej hal.

Kwiatkowski:  Prosił żeby wyjaśnić czy jeżeli przyjmiemy tą poprawkę to czy  będziemy musieli przedłużyć działanie hali do północy? Czyli że mieszkańcy chcący grać na hali nie będą mogli  grać wcześniej tylko po 23?  

Za  wnioskiem pani Radnej były tylko dwa głosy. To jest pani Katarzyna i  Marcin Kania, przeciw:8  wstrzymał się  Mirosław Wilusz. Za całym regulaminem bez poprawek wszyscy byli za. Przeciw była tylko  po raz kolejny Pani Katarzyna i  Pan Marcin. Na sesji nie było Radnego Michała Otręby.  

Po całej sesji porozmawialiśmy z jednym z radnych Łukaszem Grochalą i zapewniał tak jak Pani Wójt, że

"jeżeli dzieci będą potrzebowały grać w późniejszych godzinach  to oczywiście będzie możliwość na opłatę 5 zł.  Bo jak pisze w regulaminie bezpłatnie będą mogły tylko szkoły.  I oczywiście jeżeli będzie trzeba pomóc seniorkom UKS Krótka Mysiadło to oczywiście pomogą tak jak pomogli piłkarzom FC Lesznowola."

Na pytanie  dlaczego nie poparli poprawkę Pani Radnej, Grochala odpowiedział że nie ma potrzeby przedłużania bo dzięki tym podzielonym obiektom  dzieci będą się wyrabiały przed 19:30 na pewno. 

Kiła Mogiła:  Niestety i w tym momencie nie mogę zabrał głosu co do tej sprawy bo nie znam jeszcze tak dobrze tego tematu jak niedawny mały konflikt pomiędzy KS-em a MUKS-em.  Nie wiem czy wszystkich  rodziców będzie  stać płacić  nawet w takich cenach jak 5 zł. Tutaj jest jeszcze wiele kwestii które bym musiał sam poznać.  Jedynie co mnie zadziwiło na dzisiejszej sesji  to dziwne tłumaczenia Radnych  na temat wynajmowania hal sportowych. Krótko mówiąc odnoszę wrażenie że niektórzy  ludzie którzy tworzyli  ten regulamin nie byli i nie są kompetetni to tej roboty jakim  jest zarządzanie sportem. Przykład? Radny Wiśniewski.  


Autor i foto: Krzysztof Mogilski 

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna