Znajdziesz nas na:

Inne

Kraina Jeziorki. Raj dla rowerzystów

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, po kilku latach starań i działań oddaje miłośnikom dwóch kółek ponad 200 nowych kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych wraz z małą infrastrukturą. Szaleć na jednośladach można dwa kroki od stolicy, bo trasy rowerowe zlokalizowane są w powiatach: piaseczyńskim, grójeckim oraz na terenie gminy Mszczonów.

 

materiały prasowe

Pomysł na szlaki

 ostatnim okresie Stowarzyszenie swoje działania koncentruje na wyznaczeniu i budowie sieci szlaków rowerowych na obszarze zlewni rzeki Jeziorki. Już w 2009 roku powstała pierwsza koncepcja rozbudowy szlaków rowerowych. Kolejno wykonano projekt i po wielu uzgodnieniach (z właścicielami terenów, zarządcami dróg) pod koniec 2012 roku udało się wdrożyć zakładany plan. Wyznaczono kilkanaście szlaków rowerowych oraz powstało 10 solidnych, rowerowych wiat, gdzie rowerzyści mogą odpocząć, zjeść prowiant, schować się przed deszczem. Dzięki temu do dyspozycji mieszkańców – miłośników turystyki rowerowej oddane zostało w tym roku ponad 200 km nowych oznaczonych szlaków rowerowych. Daje to łącznie pond 400 km tras rowerowych na obszarze zlewni rzeki Jeziorki tj. 10 gmin, członków Stowarzyszenia. Łącznie do oznakowania nowopowstałych szlaków wykorzystano 1432 znaki, a także tablice informacyjne i kierunkowe. Realizacja tego projektu w zasadniczy sposób zmienia układ szlaków rowerowych na terenie powiatów: piaseczyńskiego, grójeckiego oraz żyrardowskiego.

Nie tylko wzdłuż Jeziorki

Trasa główna (oznaczona w terenie na czerwono) o nazwie: Szlak główny Krainy Jeziorki biegnie zgodnie z nurtem rzeki tj. od miejscowości Osuchów (Gm. Mszczonów), przez gminę Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno, Konstancin-Jeziornę, aż do ujścia na Wiśle. Liczy sobie blisko 82 km. Na tej trasie zlokalizowane są 4 wiaty rowerowe. Dodatkowo powstały szlaki łącznikowe, które integrują szlak główny z ciekawymi miejscami i atrakcyjnymi miejscowościami Krainy. Wraz z dotychczasowymi szlakami i ścieżkami rowerowymi jest ich w sumie 18.

 

Pod koniec czerwca (23.06) zostanie zorganizowana wycieczka rowerowa dla wszystkich rowerzystów Krainy Jeziorki oraz rowerowa biesiada. Jej celem jest integrującej środowiska rowerzystów z 10 gmin. Stowarzyszenie poczyni starania, aby skutecznie rozpowszechnić informację o nowych szlakach rowerowych Krainy Jeziorki. Już o realizowanym projekcie, przebiegu szlaków oraz więcej o atrakcjach Krainy Jeziorki (także tych aktywnych) będzie można znaleźć na stronie www.krainajeziorki.pl oraz na www.facebook.com/KrainaJeziorki

Całość zadania jest realizowana z budżetu Stowarzyszenia. Całkowity koszt realizacji tej części projektu to blisko 470 tys. zł. W ramach tej kwoty zbudowano 10 wiat wraz z całą infrastrukturą, wyznaczono ponad 200 km szlaków, odświeżono blisko 100 km istniejących szlaków, postawiono kilkanaście tablic informacyjnych. W tej kwocie są także materiały promocyjne (ulotki, plakaty, www, mapy). Przewodnik rowerowy po Krainie oraz konkurs na film promujący będą realizowane w najbliższych miesiącach.


UMiG Piaseczno

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Inne