Znajdziesz nas na:

Główna

Daniel Barcicki „Śmiejemy się, że za rok wygramy wszelkie derby”

Potrzeba było wielu perturbacji, by w miarę ustabilizować sytuację kadrową oraz utrzymać się w lidze Okręgowej przez Laurę Chylicę. Dwukrotnie dokonywano zmiany szkoleniowca, co dało efekty dopiero późną wiosną. Jako że obecny trener klubu z pogranicza Piaseczna i Konstancina, Daniel Barcicki również udziela się jako wychowawca najmłodszych adeptów futbolu w UMKS-ie Piaseczno, nie mogło zabraknąć pytań o przyszłość seniorskiej piłki w stolicy powiatu Piaseczyńskiego.

fot. Laurachylice.futbolowo.pl

PSNEWS :Jak by pan podsumował ubiegły sezon jest Pan zadowolony ze swojej pracy od kwietnia?

Daniel Barcicki: Jeśli chodzi o rundę to zdobyliśmy 25 punktów, w rundzie jesiennej było o 10 mniej, więc dorobek wiosenny jest o wiele lepszy . Z tego co pamiętam 7 zwycięstw, 4 remisy, 4 porażki (prawidłowy bilans 6-4-4 – red). Każda z porażek była minimalna, gdzie nie musieliśmy przegrać, więc tych punkcików powinniśmy mieć kilka więcej. Decydowaliśmy się na prace troszeczkę w ciemno, tak naprawdę zespół z łapanki brzydko mówiąc, ale pod koniec rundy z meczu na mecz szło nam coraz lepiej no i muszę być zadowolony. Nie mam innego wyjścia.

 

Czy pańskim zdaniem 10 miejsce to zasłużone miejsce dla Laury Chylice? Czy to drużyną stać było na więcej?

Zdecydowanie tak. Stać nas było na więcej. Myślę że jak byśmy zaczęli z tym składem tą cała rundę to byśmy byli o te cztery, pięć miejsca wyżej wywalczyć w pierwszej piątce. I uważam że sportowo jesteśmy zespołem z pierwszej piątki okręgówki.

 

Celem przed sezonem to była ja rozumiem pierwsza piątka?

Jak ja zacząłem pracować było utrzymanie. Byliśmy w strefie spadkowej. Jesień kiepska, był inny trener i inny zespół zupełnie bo tak naprawdę w zespole który grał w pierwszej rundzie zostało tylko 5-6 zawodników. Więc nie wiem jakie mieli cele przed tym sezonem, przed rundą mieliśmy cel utrzymania się. I cel został osiągnięty.

 

I rozumiem , że zawodnicy którzy was wzmocnili byli z pobliskich klubów?

Tak jest. Było paru chłopców z Piaseczna, z zespołu juniorów, który de facto ja również w Piasecznie prowadziłem do rudny wiosennej. Ktoś kto tam generalnie chciał przyjść, był wolny, Paweł Nowocin z Góry Kalwarii czy Piotrek Madetko z Mazowsza Grójec. Teraz będziemy się starali się wzmocnić. Natomiast czy się uda, zobaczymy. 

 

Ale gdybyśmy z tej wiosny zrobili, same mecz derbowe, to w tych wszystkich meczach wygrywaliście, i nie licząc Ryś Laski wyszło mi że zdobyliście 9 punktów ale inne drużyny z naszego powiatu które grały między sobą nie zawsze ze sobą wygrywały , i gdybyśmy to wszystko zsumowali to byście byli na drugim miejscu z może nawet na pierwszym w powiecie piaseczyńskim. Czy to oznacza że Laura od wiosny ma patent na derby?

Oczywiście śmiejemy się w Chylicach, że założenie na następny sezon jest wygrać wszystkie derby. Bo te mecze są fajne, specyficzne. Nie no udało się wygrać. Skra prezentowała się dużo gorzej, natomiast mecze z Perłą i z Kosą graliśmy u siebie, gdzie tak naprawdę na naszym specyficznym boisku gra się bardzo trudno, i my też na początku rundy uczyliśmy grać. Mam nadzieje, że następny sezon będziemy chcieli wygrać wszystkie derby tym bardziej że derbów w nowym sezonie będzie trochę więcej. Może Korona, Jedność jeszcze nic nie wiadomo. Tych derbów może być więcej.  

 

A propo dojdzie do was Góra Kalwaria, połączony KS Konstancin, Jedność będzie na pewno w okręgówce…

DB. To też jest takie niepewne. Dzisiaj (rozmowa była przeprowadzona 2 lipca – red.) ma się rozstrzygnąć na posiedzeniu MZPN-u, bo zajęli trzecie miejsce, ma być Polonia, ma być Hutnik Warszawa w okręgówce, na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze jakie będą grupy.  

 

Jedność nie wiadomo, ale Kosa, Laura, KS Konstancin, Perła no i Polonia. Czy jest Pan zadowolony z tego że Polonia zagra w okręgówce? Jest Pan zaskoczony?

Nie mam zdania na ten temat, dla mnie taki klub powinien być w ekstraklasie nie ma w ogóle tematu. A że ma takie problemy, dla kibiców z Chylic, ze Złotokłosu, jeśli Polonia przyjedzie do będzie to dla nas i dla nich dodatkowa atrakcja, na pewno dużo ludzi będzie na trybunach. Podejrzewam że zespół będzie bardzo mocny sportowo, ale to dla naszej ligi i dla naszego tutaj klubu jest tylko sama przyjemność zagrania z taką drużyną i z takim klubem. Oczywiście zaskoczenie jest, ale mam nadzieje że to będzie tylko pozytywne dla nas wszystkich doświadczenie.

 

Co Pan sądzi o możliwości połączenia się Kosy Konstancin z tworzonym UMKS Piaseczno, czy byłoby to dobre posuniecie dla obydwu drużyn? Czy byłaby to silna drużyna w lidze?

Tak naprawdę to chodziło oto żeby był zespół seniorów w jak najwyższej lidze, zakładając że Kosa się utrzyma w okręgówce. Z tego co wiem nie ma o czym mówić i nie ma takiego połączenia. Natomiast nie ulega wątpliwości że takie miasto jak Piaseczno zaczynając od B klasy (zacznie poziom wyżej – od A-Klasy – red.), szkoda troszeczkę tych lat. Stąd próba rozmów z Kosą. W ogóle byłoby fajnie żeby Piaseczno było w okręgówce a nawet wyżej i myślę że później to nastąpi. Zespół seniorów ma zacząć od A klasy na 100% a nie od B klasy, a może i z okręgówki, ale to wszystko zależy od związku więc nie wiem.

 

A o zlepieniu Mirkowa z ze Skrą Obory? Czy to was cieszy w Chylicach że będziecie mieli silną drużynę do pokonania w derbach? Wiadomo że RKS co kolejny sezon notowała awans i gdyby nie ich murawa to by nawet sami grali.

Wiem że na pewno będzie silna. Nieoficjalnie wiem że się jeszcze wzmacniają, mówią że będą chcieli powalczyć o awans do IV ligi. Zresztą mój przyjaciel Bartek Kobza( Najprawdopodobniej szkoleniowiec KS Konstancin – red) nie ukrywa tego. Natomiast szkoda że nie będzie dodatkowych derbów. Tu chodziło o finansowanie przez samą gminę Konstancin. Na pewno trochę żal Skry Obory i w ogóle tożsamość ,kibice na pewno będą mieli problemy; czyj to jest klub i komu kibicować. Czas pokaże.

 

Jak wygląda sytuacja z wychowywaniem swoich zawodników w Laurze? Ile na dzień dzisiejszy jest roczników?

DB: Ja powiem tak, w tej chwili są cztery zespoły młodzieżowe które grają w ligach. Najstarszym zespołem jest rocznik z 97/98, który ja prowadziłem do rundy wiosennej , nawet z perspektywą awansu do ligi mazowieckiej awansu ten zespół był w swojej lidze na trzecim miejscu. Pierwszy zespół to 97/98, 99/2000 to jest drugi zespół, 2002-03 to jest trzeci zespół i 2004,2005 czwarty zespół. I ma być piąta grupa naborowa od jesieni więc praca z młodzieżą w Chylicach trochę ruszyła. 97/98 to jest gdzieś w czołówce swojej ligi, pozostałe dopiero zaczynają. Natomiast cieszy mnie na pewno że tych dzieciaków jest coraz więcej, na zajęcia jest naprawdę wspaniała frekwencja.​

 

Bądźmy szczerzy. Laurę nie stać na duże transfery, lepiej oprzeć rozwój na wychowankach.

Nie nie ma mowy o jakikolwiek zakupach. Ja uważam że rocznik 97/98 jest to zespół oparty na zawodnikach z Chylic i widzę przynamniej trzech czterech chłopaków , którzy mogą wskoczyć do składu pierwszego zespołu.

 

Gdzie Laura planuje zrobić przygotowanie do nowego sezonu?

Przygotowujemy się na własnych terenach, u nas boisko będzie remontowane przez lipiec i sierpień, i gdzieś będziemy boisko wynajmować. Coś tam zarząd załatwia. Treningi zaczynamy w połowie lipca , no i miesiąc mamy przygotowań do sezonu, co najmniej pięć sparingów mamy już omówionych. Za dwa tygodnie zaczynamy przygotowanie.

 

Czyli rozumiem że nigdzie nie wyjeżdżacie?

Jest mały projekt, ale nie chcę mówić bo to jest tak naprawdę jeszcze w powijakach, ale jeżeli to będzie to dosłownie na trzy dni, bo na to nie ma funduszy i nie ta liga.

 

Jakie są cele Laury przed tym sezonem?

Ja przed sobą stawiam cel żeby być w pierwszej szóstce, bez żadnej spiny o utrzymanie, będę pewniejszy za dwa, trzy tygodnie, po ewentualnych transferach. Może stracimy zawodników którzy byli do nas wypożyczeni. Mamy dwóch chłopców wypożyczonych Piaseczna i ze Sparty i tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy zostaną u nas w zespole jeżeli nie zostaną to trzeba będzie wzmocnić a więc to wszystko zależy od personalnych decyzji, na dzień dzisiejszy jest na to za wcześnie, za dwa trzy tygodnie będziemy troszkę mądrzejsi. Po tej udanej rundzie uważam że stać nas na zdobycie 25 punktów.

 

Cieszycie się że tyle derbów was czeka w nowym sezonie?

Oczywiście. Nie ma lepszego meczu niż mecze derbowe, mobilizacji dla publiczności, na ostatnim meczu z Kosą trybuny były całe wypełnione do ostatniego miejsca oby takich meczów więcej bo jest to spożytkiem dla kibiców i dla piłkarzy. Ja bym chciał że były co tydzień derby.

 

Jakie będą transfery?

Za wcześnie jeszcze o tym mówić. Jedyne co mogę potwierdzić to że Rafał Michalski były zawodnik piaseczna i ostatnio grający w Grójcu przyjdzie do nas wzmocnić. Doświadczony obrońca.Tak naprawdę nie będzie żadnej rewolucji. Może dwa, trzy nazwiska.

 

Które mecze zadecydowały o tym że Laura Chylice utrzymała się w lidze?

Uważam że bardzo istotny był mecz z Perłą Złotokłos u siebie(3:1 przyp.red). Po pierwsze te trzy punkty pozwoliły nam się odbić od tej strefy spadkowej. I nastąpiła passa bodajże sześciu spotkań gdzie zanotowaliśmy cztery zwycięstwa, dwa remisy więc to był generalnie taki mecz przełomowy. My w każdym meczu czy to z Raszynem czy Ożarowem porażka 0:1, w każdym meczu w rundzie wiosennej toczyliśmy wyrównane pojedynki. Na pewno w nowym sezonie tanio skóry nie sprzedamy, w każdym meczu będziemy grali o zwycięstwo, ale wiadomo liga jest typowa amatorska, w zależności czy będą wszyscy zawodnicy, będą dostępni, gdy będą wszyscy na pewno powalczymy. 

 

A tak poza tematem, czy Polska ma jeszcze szanse na awans do mundialu w Brazylii 2014?

Nie widzę zwycięstwa w Kijowie i nie widzę zwycięstwa w Londynie(Wembley – red.) Z Czarnogórą gramy u siebie ale w Kijowie i w Anglii nie widzę szans.

 

Myśli Pan że PZPN powinien zwolnić trenera Fornalika i szukać nowego? Bo moim zdaniem byłby wtedy sens na jakiekolwiek zmiany gdybyśmy już na pewno nie mieli szans a mundial a tylko byśmy się przygotowywali do ME we Francji.

Też tak sądzę. Pół roku temu Fornalik był najlepszym trenerem, a w tej chwili chcą go zwalniać. Ja ogólnie jestem zwolennikiem długiej pracy, bo w pół roku nie zrobi się drużyny. Dajmy jeszcze szanse, kolejne eliminacje. Może jest presja żeby był wynik, rozumiem pracę trenera. Czas i praca to jest najlepsze co może się przydać.

 

No to teraz milszy akcent, piłka kobieca ostatnio osiągnęła wielki sukces. Mianowicie kadra Polski dziewczyn do lat 17 zdobyła ME. Oglądał Pan mecz finałowy w którym nasze wygrały ze Szwecja 1:0?

Oglądałem.

 

Czy jest to sygnał dla świata i polskiej piłki że za pięć lat będziemy mieli silną Polską drużynę w seniorkach i że będą lepsze od facetów?

Być może, natomiast to tak naprawdę jest więcej szczęścia w tym całym sukcesie niż pracy zamierzonej, na przykładzie są tam dane że w Szwecji piłkę nożna uprawia 100 tys. dziewczyn natomiast u nas 6 tys. Więc my dopiero zaczynamy, nam się wystrzał udał natomiast nigdy nie będzie tak że kobiety będą lepsze od facetów w piłkę to jest inna bajka i przepaść. Jak dla mnie niech sobie dziewczyny grają w piłkę.

 

Jaki klub chciałby pan trenować w przyszłości?

Od piątego roku życia byłem wychowywany na Legii i nie ma innego tematu, ale twardo stąpam po ziemi, Laura też pasuje powolutku ale marzenie po to są. Praca w Polsce trenera jest bardzo ciężka.

 

Jaki jest Pana ulubiony klub?

Manchester United

 

O to nie Real lub Barca 😉

Nie tam.. W Anglii to się naprawdę gra w piłkę, gdzie jest typowe fizyczne przygotowanie, gdzie tak naprawdę jest mocna walka, nie zwijają się z bólu, i nie robią sobie włosy na żela, tylko robią i grają. Jest walka, kości trzeszczą. Taki jest dobry futbol.

 

A jak Pan myśli ile rund przebrnie Legia Warszawa?

Nie no uważam że na Ligę Mistrzów nie stać Legię, ale będę zadowolony z Ligi Europejskiej. Zespół nie jest gotowy szczególnie w formacji defensywnej. Brakuje zawodników.


Rozmawiał Kszysztof Mogilski

Facebook

Więcej newsów w kategorii: Główna